Nick:
Heslo:

Hasičská výbava - hasičská přilba

Na fotografiích jsou topolské hasičské přilby

Hasičská přilba

Se vznikem městských celků ve 12. a 13. století docházelo již k organizovanému hašení požárů a tehdejší hasiči měli k ochraně svých hlav zpravidla pouze kápě ze silného povoskovaného plátna.

Přibližně od poloviny 18. století také vysoké filcové klobouky. Koncem 18. století započala v Evropě výroba prvních celokovových hasičských přileb s hřebenem. K výrobě přileb byla využívaná především kůže a mosaz. Mosaz byla dobře tvarovatelným materiálem, měla atraktivní vzhled a nepodléhala korozi jako železo. Proti tomu kožené přilby byly lehčí, výrobně levnější a kupodivu stejně odolné proti padajícím předmětům, což zajišťoval jejich tvar a typické mosazné hřebeny, které zachycovaly a zmírňovaly první úder.

Velitelská přilba

Na našem území se v 18. a v 1. polovině 19. století také hojně využívala hasiči vyřazená armádní výstroj i výzbroj: přilby, uniformy, ženijní tesáky a sekery. Hasičské přilby nesloužily pouze jako ochrana hlavy, ale byly také až do roku 1926 označením (velitelské) funkce hasiče. Přidáváním podložek pod hřeben přileb, křížovích na bocích přileb, popřípadě podbradníků z mosazi a alpaky byly vyráběny přilby určené pro náčelníky a velitele hasičských jednotek.

Často se postříbřená alpaka kombinovala s vyleštěnou mosazí. Zvláště atraktivní jsou přilby vyšších funkcionářů a movitých členů hasičských sborů. Tyto hasičské přilby byly doplňovány na bocích a hřebenech ozdobnými ratolestmi.

Přilba s ratoletsmiVelitelská přilba
Přilba s ratoletsmiVelitelská přilba

Éra těchto nádherných hasičských přileb skončila s příchodem 2. světové války, během níž se přešlo na normalizované a jednotné kovové hasičské přilby. Určování stáří přileb z 19. a 1.poloviny 20. století je velmi obtížné, neboť jediným záchytným bodem je přilbový odznak, který se však časem měnil podle stejnokrojového předpisu. Hasičská přilba je tak většinou starší než samotný odznak.

V hasičských sborech po vzniku ČSR se také využívaly vyřazené německé armádní přilby, zejména upravená přilba vzor 20 a francouzská přilba vzor 15.

Přilba francouzská

Během 2. světové války se u nás také používaly německé přilby pro protileteckou obranu – Luftschutz. Poslední kovovou vojenskou přilbou používanou našimi hasiči byla přilba sovětského typu vzor 50.

Přilba vzor 50

V současné době jsou jedny z nejpoužívanějších hasičských zásahových přileb typy Galet. Nejnovější přilba Gallet F1 SF s zátylníkem je formována z nového materiálu - kopolyamidu. Tento materiál se vyznačuje vysokou tvarovou stálostí při vysokých teplotách, houževnatostí a tvrdostí. Vnitřní část přilby byla vylepšena novými tlumícími materiály, které jsou také komfortnější pro uživatele.

Přilba Galet
Přilba vychází v nové koncepci MSA Gallet použité již u typu F1E. Také F1SF má vylepšený systém upnutí masky, tzv. "kitfix", kdy lze posunovat uchycení pro masku v rozsahu 1 cm a tak regulovat tlak masky na obličej. Nově je na každé přilbě integrován držák pro svítilnu, který je na levé i pravé straně přilby. Mezi skořepinou přilby a tlumící vrstvou je zvětšený prostor který zajištuje lepší proudění vzduchu a odvětrávání přilby. Tím se také zlepšila slyšitelnost v přilbě. Anatomicky tvarovaný obličejový štít je potažen jednostranně průhlednou vrstvou pozlacení (9% prostupnost světla), která účinně zvyšuje tepelnou bariéru. Blíže k obličeji jsou v přilbě integrovány zasouvací ochranné brýle z čirého plastu. Brýle se ovládají páčkou na straně přilby.

Přilba GaletPřilba Galet

Nabídka z katalogu Karnet a Kyselý 1938

a) Hasičské přilbice českého tvaru

Podle ustanovení výboru Zemské hasičské jednoty království Českého ze dne 15. dubna 1894 schválené.

Hasičská přilba pro mužstvo od roku 1894Přilbice pro mužstvo z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, mosaznou obrubou, s černým hřebenem s mosaznou obrubou a podbradkem uvnitř. (K 7.10)
Hasičská přilba pro členaře od roku 1894Přilbice pro členaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, s mosaznou obrubou, s mosazným hřebenem a podbradníkem uvnitř. (K 7.55)
Hasičská přilba pro četaře od roku 1894Přilbice pro četaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, mosaznou obrubou, s mosazným hřebenem s mosaznou podložkou a podbradkem uvnitř. (K 9.35)
Hasičská přilba pro náčelníka oddělení od roku 1894Přilbice pro náčelníka oddělení z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s plechovými štítky, mosaznou obrubou, s mosazným hřebenem a mosaznou křížovou podložkou, s podbradkem se lvími hlavami. (K 10.60)
Hasičská přilba pro náměstka velitele od roku 1894Přilbice pro náměstka velitele z nového stříbra, jemně leštěná, s úzkým hřebenem, pozlaceným tlačeným vrchním a koženým vnitřním podbradkem a jemnou hedvábnou podšívkou. (K 19.25)
Hasičská přilba pro velitele neb starostu od roku 1894Přilbice pro velitele neb starostu z nového stříbra, jemně leštěná, s úzkým hřebenem s podložkou, s pozlaceným tlačeným vrchním a koženým vnitřním podbradkem a jemnou hedvábnou podšívkou. (K 23)

b) Hasičské přilbice tvarů cizozemských

Hasičská přilba pro mužstvoPřilbice pro mužstvo z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, koženou tlačenou čelní proužkou, s obrubou předního stínidla, černým hřebenem, s podbradkem uvnitř. (K 7.50) S mosazným hřebenem K 7.90.
Hasičská přilba pro členařePřilbice pro členaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, koženou tlačenou čelní proužkou, s obrubou předního stínidla, s podbradkem se lvími hlavami s mosazným hřebenem. (K 8.70) Z nového stříbra kov. K 9.10.
Hasičská přilba pro četařePřilbice pro četaře z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, koženou tlačenou čelní proužkou, s obrubou předního stínidla, s mosazným hřebenem, mosaznou podložkou a podbradkem se lvími hlavami. (K 10.80) Z nového stříbra kov. K 12.
Hasičská přilba pro náčelníka odděleníPřilbice pro náčelníka oddělení z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s koženými stínidly, s koženou tlačenou čelní proužkou, obrubou předního stínidla, mosazným hřebenem, mosaznou křížovou podložkou s podbradkem se lvími hlavami. (K 11.80) Z nového stříbra kov. K 12.80.
Hasičská přilba pro náměstka velitelePřilbice pro náměstka velitele z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s obrubou stínidel, mosazným hřebenem, mosaznou křížovou podložkou, s pozlaceným tlačeným vrchním a koženým vnitřním podbradkem. (K 15.20) Z nového stříbra kov. K 16.20.
Hasičská přilba pro velitele neb starostuPřilbice pro velitele neb starostu z nejlepší jádrové kůže, černě lakovaná, s mosazným hřebenem, mosaznou podložkou, s obrubou stínidel, pozlaceným vrchním tlačeným a koženým vnitřním podbradkem s bohatě zlacenou okeasou a jemnou hedvábnou podšívkou. (K 22) Z nového stříbra kov. K 24.

Katalog Konrad Rosenbauer rok 1909

©BrKo, kontakt SDH Topol Přidejte si nás na FB.