Hasičské tesáky

Tesák je zhruba 4 cm široká a 45 až 60 cm dlouhá jednosečná chladná zbraň, která se používala nejen v hasičství. (Tesák se užíval také v myslivosti k usmrcení zvěře). Jeho největší rozšíření bylo v 19. a na počátku 20 století. Vznikaly často velmi honosné kusy na jejichž výrobě se podíleli nejlepší zbrojíři a umělci. Rukojeť bývala vyrobena například ze dřeva, kostí a slonoviny. Hasičský tesák nosili na levém boku pouze vyšší hodnostáři a zámožnější členové hasičských sborů. V současné době se hasičské tesáky využívají pouze např. pro "pasování nových členů".

K tesáku patřil například také opasník se závěsníkem, který se skládal z řemene, závěsného řemínku s karabinkou a vlastního závěsníku. Opasník se nosil pod blůzou tak, že závěsný řemínek byl prostrčen otvorem pod patkou levé kapsy blůzy a závěsník s tesákem připnut na karabinku závěsného řemínku.

Hasičský velitelský tesák

Tento hasičský tesák, byl předán dne 11.12.2009 na Výroční valné hromadě, jako dar našemu veliteli p. Liboru Pilařovi k 10. výročí velitelování :-) u SDH Topol. Hasičský tesák byl získán dražbou na www.aukro.cz. Finální podoba trvala cca 18 hodin.

Hasičský tesák

Hasičský tesák - 1. ve sbírce

Hasičský tesák
Hasičský tesák po zrestaurování

Bylo na něm stráveno cca 30 hodin restaurování. Hasičský tesák byl získán dražbou na www.aukro.cz za 1500 Kč. Restaurování tesáku prováděl umělecký truhlář a restaurátor musea v Chrudimi pan Pavel Pavlas.

Hasičský tesák - 2. ve sbírce

V současné době na něm pracuji. Hasičský tesák byl získán dražbou na www.aukro.cz.

Hasičský tesák - 3. ve sbírce

Čeká na restaurování :-)). Hasičský tesák byl získán dražbou na www.aukro.cz

Hasičský kord

Čeká na restaurování :-)).

Autor: Bohouš Kosina