Nick:
Heslo:

Napsáno o Topoli

13.2.2009 - Silnici do Hrochova Týnce čeká rekonstrukce

Chrudim/Pardubice - (FOTO, VIDEO) V úterý 10. února proběhlo v Pardubicích koordinační jednání k přípravě modernizace silnice I/17 v úseku Chrudim – Hrochův Týnec. Obsahem jednání byla diskuse o koordinaci, organizaci dopravy a časovém a věcném harmonogramu stavby.

V úseku bude prováděna recyklace silnice za studena s pokládkou živičných povrchů (bude nutné odstranit 25 cm povrchu silnice a ten znovu položit, proto nebude umožněn průjezd vozidel).

Z toho vyplývá, že si stavba vyžádá úplnou uzavírku silnice v úseku od Chrudimi do Hrochova Týnce. Objízdná trasa povede pro nákladní dopravu z Hrochova Týnce do Chrasti, dále do Slatiňan a do Chrudimi. Pro osobní dopravu bude objízdná trasa z Hrochova Týnce na Vejvanovice, Úhřetice, Topol a Chrudim.

Stavba by měla být zahájena 1. dubna 2009 a práce by měly být zakončeny v polovině května 2009 (ještě před zahájením plánované rekonstrukce kruhové křižovatky u nemocnice). Ze strany ŘSD byl při jednání vznesen požadavek, aby zhotovitel stavby pracoval i o sobotách a nedělích.

V případě dotazů či nejasností je možné se obracet na pracovníky Správy a údržby silnic Pk, která průběh stavby koordinuje. Informaci i s případným upřesněním přineseme ve druhé polovině března.

Zdroj: Marek Nečina, Chrudimský deník

13.2.2009 - O obci Topol a jejím okolí na úsvitu dějin

Topol - Regionální muzeum v Chrudimi zve na výstavu, která se koná ve dnech 11. až 22. února v Hasičské zbrojnici v nedaleké obci Topol. Výstava nese název „Topol a okolí na úsvitu dějin“. Představuje archeologické nálezy z Topoli, Tuněchod a Úhřetic. Otevřena je denně vždy od 17 do 19 hodin.

Mimo tuto dobu mohou zájemci přijít na základě dohody, když si zavolají na telefonní číslo 604 637 950.

Topol se nachází tři kilometry východně od Chrudimi v nadmořské výšce 260 metrů. Ves je poprvé připomenuta v roce 1399. Nejstarší známé osídlení je doloženo již kolem roku 4000 př. n. l. Bylo na hraně terasy nad řekou Chrudimkou, kde se nachází ostroh zvaný „Na hradě“. Zemědělský lid lengyelské kultury tu vybudoval jedno z nejstarších hradišť na Chrudimsku. Podruhé se tu usadili nositelé slezsko–platěnické kultury ze starší doby železné, asi 750-400 př. n. l. V tuto dobu bylo hradiště opevněno mohutným valovým náspem.

V současné době (údaje ze Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001) žije v Topoli 167 obyvatel a obec má 61 popisných obydlených čísel.

Obec v posledních letech ožívá. Na místě směrem na Vejvanovice vyrostlo několik nových rodinných domů. Některé nezpevněné cesty byly pokryty asfaltovým povrchem a zrekonstruována je část kanalizace. V obci je plynofikace.

Zdroj: Redakce

25.11.2008 - Je mráz, rekonstrukce silnice na Hrochův Týnec se odkládá

Chrudim - (FOTOGALERIE) V pondělí měla začít rekonstrukce silnice první třídy ve směru od Chrudimě na Hrochův Týnec, naplánovány byly tři etapy prací. Vzhledem k nepříznivému počasí se oprava odkládá.

„Práce začnou nejdříve v pátek, pokud to klimatické podmínky dovolí. Začátek uzavírky veřejnosti prostřednictvím tisku sdělíme,“ uvádí Lutobor Lipan z odboru dopravy Krajského úřadu v Pardubicích.

Řidiči aut i autobusů díky této skutečnosti nemuseli vážit cestu přes objížďky, které byly naplánovány přes obce v okolí Chrudimě. Osobní auta měla jezdit ve směru od Kauflandu na Topol, Vejvanovice a Stíčany, což znamená osm kilometrů navíc. Jak je zřejmé z rozhodnutí vydaného krajským úřadem, náklaďáky si v době uzavírky zajedou víc, a to osmnáct a půl kilometru. Jejich cesta povede na Slatiňany, Orel, Zaječice, Chrast, Rosice a Přestavlky.

Šoféři zprávu o odložení rekonstrukce vítají. Mají totiž obavy z jízdy po cestách třetí třídy, jež by mohly být neudržované. Jak se však píše v rozhodnutí krajského úřadu, tyto silnice by se měly ošetřovat stejně jako uzavřená vozovka, tedy přednostně. Proč se rekonstrukce provádí v zimě? Vyjádření silničářů pžipravujeme.

Zdroj: Romana Netolická, Chrudimský deník

23.11.2008 - Bílá peřina? Řidiči bouraných vozidel ji hlasitě proklínali

Chrudimsko -Vítr a husté sněžení způsobily o víkendu značné problémy v celém okrese. Děti možná bílou peřinu přivítaly s nadšením, ale řidiči ji hlasitě proklínali.

Na silnicích už od časného sobotního rána pracovaly sněžné pluhy. První se zaměřily na silnice na Nasavrcku, Sečsku a zamířily také do Vápenného Podola. Další pluhy poslala Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS) odpoledne na silnici mezi Chrudimí a Sečí, protože na vozovce se tvořila rozbředlá vrstva po posypu. Na Sečsku byla podle dispečerů SÚS nejhorší situace. Už o tomto víkendovém dni na Chrudimsku došlo k dopravním nehodám aut, jejichž řidiči jízdu po nasněžené a zledovatělé vozovce nezvládli.

Nejhorší situace byla podle dispečinku SÚS kvůli hustému sněžení na Sečsku. Včera se sněžení a vítr projevily v plné síle nejen na Hlinecku a ve vyšších oblastech okresu, ale i v Chrudimi a okolí, kde se tvořily závěje. Největší problémy byly u Topole a v úseku z z Lukavice do Zaječic. Za Chrudimí u letiště silnice úplně zmizela pod sněhem. Tady komplikoval práci silničářům fakt, že sníh přikryl i naváděcí tyče. O tom, že počasí řidiče zaskočilo, svědčí hodně dopravních nehod.

Zdroj: redakce, Chrudimský deník

9.6.2008 - Topolští si zahráli na První máj

Obyvatelé místní chrudimské části Topol uspořádali v pátek velkou recesní akci. Obcí projely alegorické vozy, přihlížejícím radostně mávaly pionýrky, na vozech byly budovatelské nápisy. Legrace bylo hodně a ještě se stupňovala při večerní zábavě úměrně k množství vypitého alkoholu. Vesnice byla uklizená a na první pohled nic nepřipomínalo záplavu, která Topol postihla v uplynulém týdnu. Místní lidé, a to nejen hasiči, se hodně snažili o to, aby bahno a naplavené kameny z okolních polí rychle zmizely z okolí jejich příbytků.

Zdroj: (ron), Chrudimský deník
Fotografie od Aleny Kosinové a Jana Špačka naleznete zde

11.3.2008 - Výstava v Topoli je v režii žen

Na fotgrafii Petra Šídlová

Topol - Svaz žen v Topoli pořádá od soboty výstavu „Čtvero ročních období“. K vidění zde jsou například dečky, keramika, ale i výrobky dětí z místní mateřské školy pod vedením učitelky Aleny Kosinové – kuřátka, malovaná vajíčka, vystřihovánky či drátkované věci.

Každá příchozí žena zde dostala v sobotu u příležitosti MDŽ kytičku a také něco sladkého na zub.

Zdroj: Karel Dvořák, Chrudimský deník

4.3.2008 - Pyžamová párty Topolských byla veselá

Chrudim - Bujarou noc prožili o víkendu lidé v místní chrudimské části Topol. Na Pyžamovém plese v hospodě Na statku se sešlo mnoho originálních kostýmů, až se jeden divil, v čem se dá vlézt do postele.

Topolští to tradičně „roztočili“, parket byl plný a alkohol tekl proudem. Někteří vytrvalci se dostali do postele až časně ráno, a tak byli nakonec rádi, že mají noční úbor na sobě a nemusí se převlékat.

Zdroj: Chrudimský deník

13.11.2007 - Sedmnáct havárií: V Běstvině se srazil autobus a traktor s pluhem

TOPOL/CHRUDIM/BĚSTVINA - Republiková policie se o víkendu zabývala na Chrudimsku sedmnácti dopravními nehodami, při nichž nebyl sice nikdo zraněn, avšak škody se vyšplhaly k částce 532 000 korun. Jejich nejčastější příčinou byl alkohol.

Už v pátek deset minut před půlnocí najel mezi Chrudimí a místní části Topol na krajnici a poté sjel do příkopu 35letý šofér peugeotu ze Slovenska. „Dechovou zkouškou mu bylo naměřeno 2,58 promile,“ říká policejní mluvčí Věra Hamáčková. Jak dodává, Slovák následný odběr krve odmítl. Policejní hlídka dále zjistila, že muž nevlastní žádné řidičské oprávnění a navíc si auto vzal bez vědomí i souhlasu jeho majitelky. Na peugeotu přitom způsobil škodu za pět tisíc korun. Byl proto obviněn ze spáchání trestných činů řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci.

Zdroj: Karel Dvořák, Chrudimský deník

7.11.2007 - Topol se dočká změn za eura Holanďanů

CHRUDIM/TOPOL - Lidé z chrudimské místní části Topol se mohou těšit, až se jejich náves stane oázou klidu, odpočinku a hlavně: dojde zde ke zvýšení bezpečnosti v dopravě. Architektky z nizozemského města Ede totiž pracují na projektu, který má střed obce poměrně zásadním způsobem změnit.

Revitalizace topolské návsi spočívá ve vybudování dětského koutku s hracími prvky z přírodních materiálů. Dominantou středu obce se má stát kaplička, kterou navrhují architektky zvýraznit, třeba úpravou okolní zeleně. Přes náves povedou chodníky, zajišťující bezpečnost lidí v mnohdy hustém provozu. „Mělo by dojít k úpravě okolí pomníku padlých a také se zde dosadí lipová alej. Tím se průjezdná trasa sníží a přinutí řidiče, aby sundali nohu z plynu,“ míní chrudimský místostarosta Petr Řezníček. Architektky z Ede navrhují změnit i skladbu zdejších stromů. Chtějí pokácet staré a nemocné dřeviny a vrátit sem staré odrůdy jabloní. Projekt zaplatí město Ede, jehož zastupitelé navštívili Chrudim. Při zasedání obou zastupitelstev proto předali Holanďané Chrudimským šek na 1000 eur.

Zdroj: Karel Dvořák, Chrudimský deník

3.10.2007 - Z panelů ve svahu "poteče" energie vyrobená sluncem

CHRUDIM/ TOPOL - Projekt sluneční elektrárny v blízkosti Chrudimě získal konkrétnější podobu. Zastupitelstvem prošel návrh na příslušnou změnu územního plánu nedaleko místní části Topol.

„Jde o jednu z vhodných lokalit na Chrudimsku. Díky příznivému sklonu pozemku zaberou fotovoltaické panely po instalaci menší plochu, než by tomu bylo na rovině,“ uvádí Tomáš Kalabis z chrudimské společnosti iSolutions, která projekt připravuje. Podle Kalabisových slov budou panely po instalaci zabírat celkem 11 tisíc metrů čtverečních. Sluneční elektrárna by měla mít celkový výkon 500 kW. Jde o téměř bezúdržbové zařízení, dosahující vysoké životnosti bez dalších nežádoucích vedlejších vlivů. Elektrárna vyrobí za 15 let energii, jejíž výroba v klasickém tepelném zařízení by si vyžádala produkci více než 8000 tun oxidu uhličitého. „Chceme se v budoucnosti věnovat na Chrudimsku rozsahem ještě větším projektům,“ dodává Kalabis.

Investice má také podporu chrudimské radnice. „Jsme rádi, že s projektem přichází zdejší firma,“ říká chrudimský místostarosta Roman Málek. „Věřím, že tu najdou inspiraci i další zájemci o využití sluneční energie. Provozovatelé chtějí také několika desítkami tisíc korun podpořit každým rokem rozvoj topolské místní části,“ uzavírá místostarosta Málek.

Zdroj: Chrudimský deník

26.8.2007 - Obyvatelům Topole jen jedny Vánoce nestačí

TOPOL - Více než šedesát zdejších nadšenců oslavilo v pátek čtyřiadvacátého Vánoce se vším, co k nim patří. Že je teprve srpen? To nikomu vůbec nevadilo. Hlavně, že datum „sedělo“.

Organizátorem neobvyklé akce byl zdejší neregistrovaný svaz žen. Jeho čestná předsedkyně Libor „Libuna“ Pilař tvrdí, že srpnové Vánoce si hned na poprvé získaly mnoho příznivců. „Navlékli jsme svetry, kabáty a kulichy. Nasadili lyže, na návsi se sáňkovalo. K večeři byla klasika, bramborový salát s řízkem. O dárky pod stromečkem se losovalo. Bylo jich zhruba tři sta,“ popisuje atmosféru Libuna.

Vánoční oslava s diskotéhou trvala až do časného sobotního rána. Samozřejmostí bylo vánoční cukroví i teplý punč. Jenom sněhu mohlo být podle pořadatelů o trochu víc. „Když se brzdilo na lyžích a na sáňkách, dopad byl tvrdý,“ usmívá se Libor „Libuna“ Pilař.

Obyvatelé Topole ale rozhodně nehodlají s recesistickými akcemi přestat. "Tak přemýšlíme, že někdy v říjnu vyrazíme na velikonoční obchůzku," podotýká k tomu Pilař. Jde o to prý hlavně se dobře pobavit, což srpnové Vánoce naprosto splnily, a tak Topolští předpokládají, že nebyly poslední.

Zdroj: Chrudimský deník

23.8.2007 - Požár strniště způsobil vzdušný vír

TOPOL - Sbor profesionálních hasičů v Chrudimi společně s dobrovolnými slatiňanskými hasiči zasahoval u požáru strniště. K požáru strniště došlo na poli pod vedením vysokého napětí v Topoli. Zasahovali profesionální hasiči z Chrudimi a dobrovolná jednotka ze Slatiňan a Chrudimi. Příčinou je vzdušný vír, který vynesl do drátů prach a slámu.

Zdroj: Chrudimský deník

2.7.2007 - Co můžeme společně v místní části Topol udělat?

Občané místní části Topol měli možnost připomínkovat projektovou studii. V rámci projektu Zdravého města připravil Odbor investic a správy majetku ve spolupráci s osadním výborem Topol projednání projektové studie, kterou připravily architektky z partnerského holandského EDE. Na základě vlastního průzkumu, který si provedly přímo v Topoli, začátkem května zpracovaly návrh úprav návsi a okolí místní části Topol.

Tento návrh byl předložen na veřejném projednání k doplnění a připomínkování v hospodě „Na statku“ na návsi v místní části Topol 26. června 2007. Na této schůzce, za účasti místních obyvatel, zástupců městského úřadu a místostarosty Petra Řezníčka, byl představen návrh regenerace. K jednotlivým částem návrhů se velmi bohatě diskutovalo.

V diskusi zazněli konkrétní návrhy, jako např. ponechat rozšířené místo u prodejny pro parkování, posunout kontejnery na druhou stranu prodejny, prodloužit chodník až k MŠ a také k obecnímu domu, kde je knihovna, vytvořit přechody pro chodce označené dopravními značkami. Diskutovalo se i dětském koutku, který by měl být posunut do středu travnaté plochy, dále od obytných domů a komunikace (sáňkování a ochrana proti automobilové dopravě), koutek by neměl obsahovat pískoviště. Měl by být vybaven multifunkční sestavou pro děti od 3-14 let v přírodních barvách a ve dřevě včetně laviček a odpadkového koše. Odpočinkové místo pro dospělé trojúhelníkového tvaru bude mezi dvěma chodníky pro pěší ohraničeno sedacími zídkami s opěrkami i bez nich, včetně odpadkového koše a okrasných kvetoucích keřů uprostřed. Prostor kolem kapličky bude více otevřen posunutím stávajícího plotu dále od stavby a plot bude zakryt volně rostoucími keři. Travnatá plocha bude doplněna o stezky pro pěší vytvořené z přírodních materiálů. Zaznamenané připomínky budou odeslány zpět holandským architektkám, aby byly znova zapracovány do nové studie. Ta poté bude opět předložena obyvatelům Topoli k připomínkování.

Zdroj: www.chrudimka.cz

©BrKo, kontakt SDH Topol Přidejte si nás na FB.